sobota, 19 września 2015

Zajawka kontratakuje - starcia myśliwców.Heyka!


Chellenge accepted jak napisałem w komentarzu do poprzedniego posta z myśliwcami w tytule.
Zajawka wskoczyła na dobre, i zaprząta obecnie wszystkie moje wolne myśli. Na domiar złego w zeszłą niedzielę puścili w telewizji „Bitwę o Anglię” klasyczny film akurat w temacie – dwie i pół godziny wyjęte życiorysu! Musze jeszcze poszukać „Bitwy o Midway” kolejne dwie i pół… Lubię ten stan zajawkowy, a ilu ciekawych rzeczy się człowiek dowiaduje. A ja zawszę lubię do tematu podchodzić kompleksowo, więc obecnie jestem w trakcie lektury „Dywizjonu 303” A. Fidlera. W tle lecą sobie „drapieżniki przestworzy” z kanału H2. Tak wiem szmira, ale lepszy rydz niż nic, a i ciekawe wypowiedzi weteranów się trafiają. No i rozbiłem sobie mit z dzieciństwa. Zawsze wydawało mi się , że nasi polscy piloci, w bitwie o Anglię to na Spitfire-ach latali i tymi właśnie samolotami Niemców tłukli. A tu lipa. Brytyjczycy pierwszego Spitfire-a dla Polaków w 22 stycznia 1941 roku przysłali.   A bitwa o Anglię zakończyła się w czwartek 31 października 1940r. Czyli jeszcze większy szacun dla polskich pilotów, że na Hurricane-ach takich cudów dokonywali. 


A co w temacie gry bitewnej? First things first – pomalowany samolot! Proszę bardzo zdjęcia poniżej. Nie jestem do końca z niego zadowolony, powiem więcej jestem całkiem niezadowolony! Chyba wreszcie trzeba uskutecznić pomysł zakupu aerografu. Bo malowanie takiego modelu aerografem raz że wygląda o niebo lepiej a dwa, że zajmuje o połowę mniej czasu. 
Druga sprawa zasady. Nie będę udawał, że napisałem coś samemu. Prawie wszystko to zrzyna z instrukcji do Piekła na Pacyfiku wydawnictwa No1 NOVINA. Zasady są z „Piekła” gdyż wydają mi się, przy zachowanej prostocie, odrobinę bardziej „skomplikowane” i rozbudowane, niż te z „Kryptonim Lew Morski”. Po prostu bardziej mi się podobają! Tymczasowo zupełnie ignorujemy zasady dotyczące bombardowania/działek przeciwlotniczych. Na razie skupiamy się na radosnych pojedynkach myśliwców. Jeżeli zajawka dopisze, a na horyzoncie pojawią się modele bombowców to wrócimy do zasad i odpowiednio je rozszerzymy. 


Oczywiście na stole nie mamy hexów, a i samoloty są odrobinę większe niż kartoniki z planszówki. Więc podstawowe zmiany jakich dokonałem to te dotyczące przeliczenia „pól” na cale. Jako, że ruch 5-6 cali na turę dla zwinnego myśliwca i zasięg ognia 5 cali wydaje mi się zbyt mały/mało dynamiczny, przyjąłem, że jedno pole równa się dwóm calom ruchu. Co daje zasięg skuteczny ognia 10 cali, a maksymalny ruch myśliwca to 12cali. Wydaje mi się to przyzwoite dla standardowego stołu 6 x 4. Oczywiście gramy w poprzek  stołu czyli krótka krawędź jest naszą bazową. Dodatkowo dodałem jeden poziom wysokości więcej i wprowadziłem zasadę, że maksymalny pułap jaki samolot może osiągnąć równy jest jego prędkości maksymalnej. Pozwala to np. Me 109 korzystać z historycznej taktyki czajenia się na wysokim pułapie, i atakowania Hurricane-ów w locie nurkowym. Miałem teraz opublikować wszystkie zasady, ale po przemyśleniu sprawy doszedłem do wniosku, że lepiej nie kusić losu i nie publikować publicznie, zmienionych przeze mnie, ale jednak czyichś zasad.
Więc jeżeli zainteresowałem Cię pomysłem, i jesteś ciekawy co tam popisałem, napisz komentarz. Zostaw namiary kontaktowe a na pewno się dogadamy. Oczywiście wszystko bezpłatnie! A mam jeszcze kilka ciekawych pomysłów na dalszy rozwój tej gierki, i przeniesienia jej na zupełnie inny poziom. A jeżeli ktoś chciałby wypróbować moją wizje rozgrywki, to zapraszam - zostawcie namiar, a prześlę Wam karty samolotów i wzorniki, gotowe do wydruku,  jakie przygotowałem dla siebie. Powyżej przykładowe Karty Samolotów, które zrobiłem. 

Pozdrawiam.

6 komentarzy:

 1. Nie no nie jest tajźle z tym malowaniem. Najważniejsze że się za to wziąłeś. Ale faktycznie jak to teraz widzę na większym ekranie to aerograf zdecydowanie by sie przydał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to już wiesz, co mi możesz na mikołaja kupić ;-)

   Usuń
 2. https://www.youtube.com/watch?v=oA6wyhXbWNc
  a to widziałeś
  mmichor

  OdpowiedzUsuń
 3. a jeszcze jedno jaką średnice podstawki ustaliśmy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ustaliliśmy jeszcze.

   Usuń
  2. Taka jak do twoich karabinów ppc z bolta to ile ma?
   Mmichor

   Usuń