wtorek, 30 września 2014

Kampania Wenusjański Tygiel.

Heyka



Parę dni (tygodni?) temu wspominałem coś o kampanii do Warzona. Może najwyższy czas aby pociągnąć ten temat. Pomimo bardzo znikomego zainteresowania i odzewu z Waszej strony. ;-) Więc jakie są moje przemyślenia i jak ja to widzę? Jako, że przewidzenie w naszej sytuacji (praca/dom) kto z kim, kiedy i na ile zagra jest nierealne! Kampania w formie drzewka nie bardzo wchodzi w grę. Na kampanie "terytorialną" też nie widzę żadnych widoków. Zostaje za to kampania fabularna. Co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą? Otóż właśnie nic się nie kryje :-) Zostaje zarysowane jedynie tło fabularne, a na podstawie rozgrywek ciągnie się fabułę dalej w odpowiednią stronę. Czyli gramy. Wyniki wraz z krótkim opisem dajemy Kusemu. A on stara się w ramach czasu wolnego dopasować do ogólnej fabuły i pociągnąć historię do przodu! A jak dojdziemy do wniosku, że rozumiemy już rozgrywkę, i że w ramach urozmaicenia chcemy czegoś więcej, to poproszę o sygnał, i wprowadzimy jakieś zasady specjalne. Jakie zasady zapytacie? A choćby takie coś:
Warlord Characters - ustalamy jakąś pulę punktów. (np. 200) Za tą pulę każdy gracz tworzy sobie warlorda z dodatku Heroes of the Solar System. I do każdej rozpiski dostaje tego warlorda gratis! Po bitwie, w której taki warlord ginie rzucamy kostką i porównujemy z tabelką: 
np. Taką: 1-10 Full Recovery
                11-15 Minor Wound (-1RS -1CC)
                16-19 Major Wound (-2CC -2RS -2 CON -2LD)  
                   20   Dead
I aplikujemy warlordowi odpowiednie modyfikatory w następnej bitwie...
Oczywiście to tylko przykład i propozycja, o której możemy podyskutować. Jeżeli macie jakieś pomysły na zasady kampanijne to bardzo proszę wyrzywać się w komentarzach! A teraz rys fabularny otwarcia:



WENUSJAŃSKI TYGIEL

Meteoryt spada w dżungli nieopodal placówki badawczo szpiegowskiej Cybertroniku.
Dowództwo wysyła wyprawę badawczą w głąb dżungli – kontakt z wyprawą zostaje utracony. Zostaje wysłana Grupa poszukiwawcza, która na miejscu odkrywa zmasakrowane ciała badaczy i zniszczony sprzęt.
Na miejscu znajdują się żołnierze bractwa w towarzystwie Inkwizytora. Niespodziewanie i nieoczekiwanie wywiązuje się walka. Po wygranej potyczce dr Diana wraz z danymi zostaje ewakuowana. A teren zabezpiecza grupa Cybertroniku pod dowództwem Evasaurusa. Nagle poległe w walce zwłoki żołnierzy oraz zabitych naukowców ożywają, a z ciemności dżungli wychodzą potwory legionu Ciemności! Kontakt z miejscem upadku meteorytu zostaje ponownie stracony. Jednak tuż przed utratą kontaktu zostaje wysłana na ogólnym nieszyfrowanym paśmie tajemnicza transmisja danych z ekwipunku badawczego Cybertroniku.  Przechwytują ją odbiorniki wszystkich korporacji.
Z przechwyconych danych zebranych z ciał wynika, że w meteorycie naukowcy odkryli jakiś nieznany minerał. Minerał nieznanego pochodzenia – jednak to niezwykłe właściwości tego minerału najbardziej interesują wszystkich zainteresowanych. Witamy w Wenusjańskim Tyglu!

Pozdrawiam.


Wiadomości - Warzone

Heyka
Trzeba przerwać trochę passe Bolt Action. Więc dla rozgrzania - garść info, które mogą Was zainteresować w temacie Warzone.



Po pierwsze: wydali nową wersję "Heroes of the Solar System"
heroes_of_the_solar_system.pdf
Szybkie przeglądnięcie - dodali kilka nowych umiejętności dla naszych warlordów, umiejętności specyficzne dla danej korporacji oraz kilka nowości w sekcji Bohaterowie/Oddziały na końcu książki. Przeglądnijcie sobie sami pod kątem waszych korporacji bo akurat Capitol strasznie po macoszemu potraktowali... chociaż z drugiej strony Iron Lady to jedna z niewielu pozycji, która doczekała się figurki :-)



Po drugie: pojawił się w sieci (podobno jako pierwszy) zestaw poprawionych kart do Bractwa.
Karty do Bractwa
Są wszystkie karty, które do tej pory wydali, i podobno poprawili wszystkie usterki. Czekamy na podobne wydania do pozostałych nacjii.
Znalazłem w sieci jeszcze zapytanie od Prodos Games do graczy w sprawie kart. Przytoczę je poniżej:
 "OK guys, we need some feedback from you regarding the new approach with WZR advanced game we want to take: 1st of all, the cards size will be changed to more standard one, also the strategy/tactical/gear cards won't be available any more with Squads/Starter boxes (apart of resource cards and stats ones) but sold separately (FULL faction DECK or a Full number of cards for a SQUAD available to create the deck- so no need to buy extra sets of squads or starters to have what you need to play Advanced game in full !). Also, by doing so we will have an opportunity to create in the future small mini decks for squads (like only CC, Ranged AVV or Movement mini cards deck for each squad) or campaign decks for all factions like "Mars" or "Venus" etc. At this moment it is impossible due to manufacturing capacity reasons however, once the cards are out from the starters/squads we can really focus on improving the advanced game. So, I would like to know what you think about this approach. EDIT: also the PDF with new cards will be available to download from our website."
 Niby to wyciągane dodatkowej kasy "-" ale z drugiej strony wymiar pasujący do koszulek i możliwość kupowania kart bez kupowania modeli to na pewno duży "+"  ja to kupuję... A co wy myślicie o takim podejściu?
 



Po trzecie: (jakby bractwu było mało) :-) kolejnym pojazdem jaki się pojawi będzie Ikarus do bractwa. Poniżej zdjęcia.



A na koniec, w sumie starszy news, ale niektórzy z Was mogą nie być na bieżąco. Więc garść nowych modeli, które się ostatnio pojawiły:

Czarna Wdowa - Legion Ciemności

Free Marines - Capitol

Guardiani Oblati - Bractwo

NCO Sergant Benjamin Taylor - Imperial

Nepharite of Algeroth - Znowu Legion :-)

I tyle "newsów" starszych i nowszych.
Papatki.

piątek, 26 września 2014

T34/85, jaki jest? Każdy widzi…

Heyka!
Posty idą mi jak burza. Pewnie to nie dobrze, bo wystrzelam się z pomysłów i po długim okresie prosperity nadejdzie okres agonii, po której blog odejdzie do krainy wiecznych łowów… No, ale kuje żelazo póki gorące! I dzisiaj T34/85.


 Jak widzicie na zdjęciach powplatanych w tekst, udało mi się sklecić T34 do kupy! Nie było to jakimś szczególnym wyzwaniem, gdyż praca nad tym modelem to czysta bajka. Jeżeli wszystkie pojazdy z Warlorda są tak przyjemne do składania to cieszę się, że z Werterem zdecydowaliśmy się na tego producenta. Sklejanie było krótkie to i post będzie krótki, więc konkretnie. Elementy pasowały do siebie idealnie. Nie było żadnych problemów z wycinaniem ich z ramek. Nie stwierdziłem dużych problemów z nadlewkami. Można sklejać z dzieckiem na kolanach. (Przetestowane)

  
A sam model? Widać na zdjęciach. Jedyny stop miałem w momencie klejenia lufy z łożem do korpusu wierzy, bo pasuje w obu ustawieniach, z lufą po prawej jak i po lewej stronie. Ale szybkie pytanie do wujka gogle rozwiało moje wątpliwości.


 Czołg został następnie przetestowany w polu przez Cinka. I po rozjechaniu dwóch pociągów i wozu strażackiego odpadła tylko antena z wierzy. I to nie złamała się, ale oderwała w miejscu łączenia. Więc naprawa trwała sekundę. Przy dźwiękach syreny okrętowej (płaczące dziecko) czołg powędrował na półeczkę i czeka na piechotę.



Pozdrawiam.

Гимн Советского Союза - Niech żyje nam związek republik radzieckich!

Witam!
Jestem na fali Bolt Action wiec kontynuuję temat. Ale zacznijmy nietypowo. Do czytania dzisiejszego posta polecam link poniżej do odpalenia w tle :-) 
Podkład do czytania



Właśnie dzisiaj w moje łapki wpadła książka armijna do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. A że temat rosyjskiej armii obecnie znajduje się na tapecie wszystkich wiadomości, warto poznać skąd wywodzą się „Zielone Ludziki” :-)



Pierwsza sprawa, którą daje się zauważyć, to, że w przeciwieństwie do podobnej książki dotyczącej US Army, ten Armybook wnosi naprawdę wiele do rozgrywki Armią Czerwoną! I moim zdaniem dobrze oddaje charakter tej strony konfliktu. Ale o tym później, na początek wrażenia wizualne. Naprawdę przyjemnie czyta się tą książkę a właściwie broszurę? Bo te kilkanaście stron ciężko nazwać książką. (Oho oswoiłem się z systemem, bo minęła faza zachwytu – wchodzę w fazie narzekania). :-) Napisałem wcześniej Armybook i właśnie przy porównaniu do Codexów od Genialnego Wydawcy wypada raczej blado. Miękka oprawa, mniejszy format. Ale w sumie - za połowę ceny dostajesz połowę książki. Za to zawartość raczej przyjemna. Przejrzyste ułożenie, ładne trzymające styl podręcznika głównego ilustracje, ogrom zdjęć figurek. Tutaj zdecydowany „+”.  Co w treści? Układ podobny do podręcznika US, więc na początek trochę fluffu. Następnie Army List. A na koniec teatry działań, ze specyficznymi listami dla danych okresów i kampanii. W tej sekcji znajdują się także zasady dodatkowe np. wychłodzenia jednostek w zimie 1942/1943 czy zamianie darmowej jednostki piechoty na darmową artylerię pod koniec wojny. Tak, że wydaje mi się, że ta sekcja wnosi dużo więcej smaczków ubarwiających rozgrywkę niż podręcznik do US.


Przejdźmy do mięska. I tu robi się naprawdę fajnie! Po zapoznaniu się z podręcznikiem do US miałem dość niskie oczekiwania. No i bardzo mile się rozczarowałem! Mnogość jednostek do wyboru, przyprawia o zawrót głowy. W US oprócz opcji wyposażenia piechota dzieli się na inexperienced/regular/veteran infantry i tyle. Jeden(!) oddział doczekał się zasady specjalnej – Rangersi mogą ruszyć się po wystawieniu. Taki scout move z WH40K. A u Rosjan praktycznie każdy oddział ma coś specjalnego. Tank raidersi jeżdżą na czołgach. Specnaz wystawia się jak snajperzy. Kurde, są nawet oddziały na nartach ignorujące ograniczenia do poruszania się po śniegu. Z dalekiej Syberii można ściągnąć veteranów „tough fightrs”, którzy maja dodatkowe ataki w walce wręcz. Załapały się nawet psy z minami, i samobójcze jednostki do zwalczania czołgów w walce wręcz z koktajlami mołotowa, o których wspominałem w poprzednim poście. Że o komisarzach rozstrzeliwujących własnych żołnierzy, gdy ci nie chcą wykonać rozkazu nie wspomnę.  Naprawdę jest, z czego wybierać. W części artyleryjskiej też jest lodzio miodzio. Wreszcie ktoś zauważył, że artylerzyści ZSRR jak widzieli czołg w zasięgu wzroku wołali… „odłamkowym ładuj” Aaaaa! Nie! Wróć! To Gustlik z czterech pancernych (właśnie ściągam całą serię :-) trzeba sobie odświeżyć) …wołali „противбронированной заряда! - przeciwpancernym ładuj!” I walili na wprost. Więc rosyjska artyleria ma zasadę ognia bezpośredniego i np. ZIS-3 może z medium howitzera zmienić się w medium anti-tank weapon.  Sekcja z pojazdami wygląda równie bogato. Z tym, że tu obyło się bez wodotrysków i nie zauważyłem jakiś zasad specjalnych. Za to wybór mocno poszerzony w stosunku do podręcznika głównego.


Zbierając wszystko do kupy. Naprawdę warto! Podręcznik „Armies of the Soviet Union” dodaje do rozgrywki Rosjanami dodatkową głębię, z której warto skorzystać. Nie mogę już doczekać się podręcznika dla Niemców. :-)

Pozdrawiam.









Jak Amerykanie wygrali II WW?

 Jak Amerykanie wygrali II WW?
 
 
 
 Siedzę sobie ostatnimi czasy w świątyni dumania i przeglądam podręcznik do Bolta. Szczególną uwagę poświęcając sekcji "Army List" i zastanawiam się jakim cudem Amerykanom udało się wygrać II WW. Ok pytanie źle postawione od samego początku bo tak naprawdę nie chodzi mi o wygranie wojny w sensie strategicznym bo tu z różnych źródeł dostaje odpowiedzi. Chodzi mi jednak o walki na poziomie taktycznym. Bo nawet Iwan z armii czerwonej wpadł na to że jak Fryce grają nie fer i jadą na nas niedobrymi czołgami, od których nasze pociski odbijają się jak groch od wrót stodoły to wymyślił kilka interesujących pomysłów aby zaradzić temu stanu rzeczy. A to pieska wyszkolił i minę podpiął. A to wprowadził słynny rozkaz nr 227 zapewniający stały dopływ "ochotników" do szturmowania czołgów przeciwnika w walce wręcz, czasami nawet wyposażonych w miny przeciwpancerne! A w ostateczności wymyślił takie piękne maszyny, jak SU-100 czy IS-2, które jak równy z równym konkurować mogły ze swoimi odpowiednikami po stronie niemieckiej. 
 
 

A Amerykanie? Wyobraźmy sobie taką sytuację. Dla uproszczenia przerysowaną. Ale skupiamy się na poziomie działania systemu Bolt Action. OK żeby była jasność od samego początku, nie chodzi mi o coś co panowie z Bolt Action zrobili źle, lub że nie zgadzam się z ich klasyfikacją pojazdów. Bo moim zdaniem wszystko jest w jak najlepszym porządku! Ale czytajcie dalej. Mamy wrzesień roku 1944. Dostajemy rozkaz zajęcia wsi. Mamy pecha i we wsi stacjonuje sobie jednostka grenadierów.  Wspierana przez Tygysa! Reinforcement platoon z Bolt Action pozwala nam wziąć tylko jeden pojazd wsparcia. A najlepsze co możemy przeciw niemu wystawić z naszej listy to Sherman 76mm. Niby mamy w liście "ciężki" czołg Pershing, nazywany ciężkim głównie dla podniesienia morale. Cytując za Wikipedią:  "Został on zaklasyfikowany jako czołg ciężki. Dokonano tego głównie dla podniesienia morale amerykańskich czołgistów, walczących z przeciwnikiem uzbrojonym w ciężkie czołgi typu Tygrys (po wojnie ponownie zmieniono klasyfikację)". 
 
 
 
 Ale bawimy się w system historyczny a rok mamy dopiero 1944, a Pershingi zostały wprowadzone do służby na froncie dopiero na parę miesięcy przed zakończeniem wojny. Więc najlepszą naszą bronią przeciwpancerną jest 76mm Sherman. Uzbrojony wdg. naszego systemu w Heavy Anti-tank weapon (+6) i sklasyfikowany zgodnie z prawdą jako czołg średni (9+). A na przeciw nas staje uzbrojony w Super Heavy Anti-tank weapon (+7) czołg ciężki (10+). I już na starcie dostajemy po dupie! Bo wystarczy że Tygrys groźniej spojrzy na Shermana i tamten podpala się na sam widok! Zresztą zgodnie z rzeczywistymi przebiegami walk.
 
 
 
 I tu pojawia się moje pytanie: Jak żyć panie premierze... A nie tamto drugie: Jak Amerykanie wygrali II WW. :-) Bo i owszem różnica w ptsach jest ale co z tego jak żaden z posiadanych assetów w innych rejonach listy nie pozwala nam skutecznie zniszczyć tego cholernego Tygrysa. Można się z nim pobawić w nomen omen kotka i myszkę teamem z bazooką lub próbować jakiejś armaty p-pancernej ale w najlepszym razie będzie to Medium Anti-tank. I tu ponawiam pytanie. Już abstrahując od systemu Bolt Action. Czy ktoś z was czytał coś ciekawego w temacie walk armii amerykańskiej ale z poziomu taktycznego? Jak radzili sobie w podobnych sytuacjach? Wycofywali się? Wzywali lotników? Wysyłali Shermany aż tamtym skończy się amunicja? Na National Geografic oglądałem kiedyś program o froncie we Włoszech. Był tam wywiad z weteranem Niemieckim, który opisywał obronę przełęczy w górach przed natarciem Amerykanów. I powiedział tak: "Pod koniec dnia skończyła nam się amunicja (do armaty 88mm). Im nie skończyły się Shermany!". Czy to rzeczywiście tak wyglądało? Czekam na komentarze.
 
 

 
Pozdrawiam.

czwartek, 25 września 2014

If you wanna hang out You've gotta take her out .... Bolt Action!

Heyka.
Dawno mnie nie było, ale mam solidne usprawiedliwienie - w domu szpital. :-( Dziecko zaczęło zdrowieć to się żonka rozchorowała. A ty posprzątaj ugotuj wymasuj... No cóż tak trzeba. Hobby trzeba odłożyć w kąt i poświęcić się dla rodzinki. W ramach pociechy wybrałem się do lokalnego sklepu hobbistycznego (lokalny to on dla mnie jest tylko z nazwy, bo muszę się przebić 15km w krakowskich korkach), aby odebrać zamówienie do Warzona dla siebie i Jubego. Strzeżcie się gdyż nadchodzi Evazaurus oraz druga Atilla  :-) a siły Capitolu powiększyły się o drugi squad Ciężkiej Piechoty dowodzony przez samą Iron Lady! A że byłem już w sklepie... Ze mną jest jak z ćpunem wysłanym do apteki, który odkrywa nagle, że sprzedadzą mu leki na receptę bez recepty! No, więc, jako że ostatnio w główce siedzi mi Bolt Action a niejako przy okazji udało mi się zakupić na Alledrogo "Armies of the Soviet Union" za pół ceny...


Tia miało być powoli... I będzie powoli! Pierwotny plan z amerykańskimi spadochroniarzami pozostaje w mocy. Po prostu stwierdziłem, że ruskich kupię sobie dla fanu - taki impuls. Duzi braciszkowie dla małych Iwanków z Flames of War leżących w piwnicy... Pierwsza rzecz, która mnie zszokowała przy zakupach to cena tego zestawu! Niby wszystko czarno na białym jest napisane, ale jak przyszło do płacenia (a przyzwyczajony jestem do cen Genialnego Wydawcy) i dowiedziałem się, że za 40 modeli piechoty i czołg mam zapłacić troszeczkę ponad 200zł to mnie trochę zatkało! Byłem przekonany, że Rosjanie podobnie jak we Flames of War będą kosztować mnie małą fortunę i zrujnują mi budżet figurkowy na kilka najbliższych miesięcy! A tu okazuje się, że cała armia będzie kosztowała mnie niecałe 400zł W tym jest 75 modeli piechoty i czołg! No po prostu bajka.


A same modele? No cóż, oglądnijcie sobie na zdjęciach. Powiem to tak - dostajesz to, za co płacisz. Dupy nie urywają, ale w tej cenie są więcej niż poprawne. Bardzo dużym atutem jest pełna modularność zestawu. Osobno dostajesz 5 ramek piechociarzy - w zestawie jest 40 modeli , więc na na każdej ramce jest 8 różnych wzorów.  Do tego trzy ramki z bronią. I hulaj dusza piekła nie ma! Naprawdę można uzbroić swoich wojaków, w co tylko sobie życzysz. Nawet zaplątały się kradzione tzn. zdobyczne Pancerfausty, jeżeli ktoś postanowiłby zrobić z nich doświadczonych wojaków. Potrzebujesz teamu snajperskiego - proszę bardzo - mamy trzy karabiny z celownikami snajperskimi. Przydałyby się rusznice przeciwpancerne? Ależ proszę mamy trzy w zestawie. Koktajle mołotowa i granaty przeciwpancerne? Są! Planujesz szturmowców z pepeszami? Ależ proszę jest ich na tyle. Przydałby się porucznik? Mamy też pistolety i odpowiednie główki. Do tego trzy LKM-y. Jeżeli pozostałe zestawy dla innych nacji są podobne, to mamy naprawdę przyjemną i niedrogą gierkę. Natomiast przyczepić się muszę do jakości. Otóż w przeciwieństwie do Warzona gdzie zachwycałem się nie tylko rzeźbami, ale i wykonaniem, tutaj widać, że mamy do czynienia z produktem z ciut niższej półki. Linie podziałów form są bardzo widoczne i trzeba posiedzieć trochę żeby się ich pozbyć. Szczegółowość modeli też nie powala. Ale wiecie co - właśnie wpadło mi to do głowy - mógłbym porównać te modele do zasad rozgrywki! Otóż to, co przypadło mi do gustu i o czym pisałem przy okazji recenzji podręcznika głównego to maksymalne uproszczanie w celu poprawy grywalności. I z modelami jest podobnie. Są bardzo uproszczone a jak wiecie malarze z nas raczej pokojowi :-) więc nie będzie z nimi problemu. Za to do grania będą wyśmienite! 

  
  

A czołg? Zapytacie. Tutaj bardzo podobnie. T34/85 jak w 1944 czyli tanio prosto i skutecznie. Model nie należy do bardzo wymuskanych, ale moim zdaniem jest taki jak trzeba. Tzn. jest jak w tej reklamie sprzed lat - służy do grania nie do... podziwiania. Prosta konstrukcja - naliczyłem koło 40 elementów. Korpus to dwa elementy góra i dół. Układ jezdny to następne 3 elementy na stronę - koła, góra i dół gąsienic. Do tego wieża z około 6 elementów - góra, dół, lufa, właz górny, łoże dla lufy. Do tego trochę dodatków w postaci kanistrów. I to wszystko! Tylko tyle i aż tyle. Nie ma wodotrysków, ale pamiętajmy, że to model do grania. W tej formie nic się nie urwie, nic nie odpadnie.(Edit - po sklejeniu Cinek obalił moją tezę - da się urwać antenkę z wierzy) :-)



Podsumowując. Naprawdę jestem zadowolony z zakupu a biorąc pod uwagę chwilową pauzę w zakupach ze stajni GW oraz to, że skutecznie powstrzymuję się przed zakupem drugiej frakcji do Warzona, a Capitol na nasze potrzeby mam już uzbierany. To Bolt Action ze swoimi przystępnymi cenami jest obecnie moim nr.1 :-)      

Pozdrawiam.

sobota, 20 września 2014

VENUSIAŃSKI TYGIEL



Witam Was moi mili!
Koniec tygodnia nie był dla mnie łaskawy zarówno pod względem czasowym jak i ochotowym (technicznie rzecz biorąc chyba nie ma takiego słowa ale tak właśnie było!!!) :-) I nic w temacie Hobby nie udało się zrobić ale dzisiaj jak widzicie nadrabiam zaległości! Jutro wyleję trochę goryczy na Prodos Games (Hipol wie o co chodzi) i pochwalę się moimi skonwertowanymi Marinsami, ale dzisiaj chciałbym zacząć - pewnie nie uda się skończyć ale... Uwaga... Wait for it!...

KAMPANIE DO WARZONA!!! TATATAM!

Na razie kampania to trochę duże słowo jak na to co mam przygotowane ale opracowuję sobie w głowie rys fabularny i jeżeli Wam się spodoba to pomyśli się o jakiś dodatkowych zasadach, żeby urozmaicić rozgrywkę. I tak - nie będąc tego świadomym - Juby Misiek i Majki w środę odbyli swoje pierwsze gry kampanijne dając mi sporo materiału do poniższego opowiadania :) (dzięki chłopaki)


But first. Dla niewtajemniczonych, trochę informacji i myśli technicznych co do środy. Otóż w środę spotkaliśmy się w cztery osoby w mojej piwniczce - było trochę ciasno :-) ale daliśmy radę. Misiek odbył swoją pierwszą grę. Starter na starter przeciwko Jubemu (Bractwo vs Cybertronik). Skończyło się zwycięstwem Cybertroniku przy niemałym udziale kostek - około 1/3 żołnierzy bractwa została powalona jedynkami. Trzeba też oddać, że Misiek zdał bardzo dużo testów pancerza i np. Attila nie była w stanie zabić ani jednego modelu, jednak te jedynki i tak rzucały się w oczy! Juby perfidnie wykorzystał swoje doświadczenie w grach bitewnych i wciągnął Miśka w wymianę ognia, co przy przewadze 2:1 w ilości strzałów na turę nie jest dobrym pomysłem... Misiek jako nowicjusz popełnił też kilka błędów. Pozwolę sobie zacytować moją wypowiedź do Miśka przed bitwą, kiedy tworzył rozpiskę: "Wykupuj te moce specjalne bractwa żeby wiedzieć z czego zapomniałeś skorzystać podczas bitwy" :-) No i widać było to nieogranie po stronie Miśka. Nie wykorzystał przewagi strzelającego warlorda, który samotnie (bez obstawy piechoty) zginął w budynku zabijając tylko (chyba) dwóch saszerów. Inkwizytor też w ogóle nie wpłynął na losy bitwy. Piechota bardzo chciała skorzystać z mocy światła i zniszczyć Attilę co -z moich doświadczeń- wcale nie jest takie proste. I dwa strzały nawet z AVV5 czy nawet 6 (nie mam pod ręką podręcznika) na turę to za mało żeby skutecznie zniszczyć Atillę.  Wyszła też duża wada Judicatora - współczynnik M na poziomie 4. Walker jest bardzo fajny - nie powiem - ale jak na to czego się po nim oczekuje to trochę za wolny. Nie zrozumcie mnie źle - to bardzo fajna konstrukcja, z 4 akcjami można poświęcić trzy na pełny ruch i dodatkowo strzelić w biegu ale jednak to "tylko" 12 cali na turę. I końcówka bitwy to pościg Judicatora za uciekającą Attilą, która mimo 3 akcji porusza się 15 cali na turę! do tego Juby przytomnie zablokował dalsze postępy Judicatora poświęcając klona Diany i szarżując na walkera bractwa, żeby kupić turę dla Attilli na wycofanie się poza zasięg szarży Judicatora. Poświęcił to też za duże słowo bo okazało się, że Judicator bez wsparcia (kart i innych modeli) nie był w stanie przez dwie tury rozprawić się z klonem Diany! Ogólne wrażenia co do pozostałych jednostek - piechota bractwa: standardowa lekka piechota z pazurkiem w postaci mocy bractwa - trzeba poszukać skutecznej kombinacji. Podczas bitwy nie spełnili jednak podstawowej funkcji lekkiej piechoty i nie poświęcili się w imię ochrony warlorda! :-) Lord Inquisitor Majoris Hamilkar - występ bez echa, jednak widzę potencjał w tym panu. Z tym że miejsce tego warlorda jest bezpośrednio za plecami Judicatora w bliskim dystansie do przeciwnika i z obstawą piechoty bractwa! Inkwizytor - jako osobnemu squadowi mówimy mu - Nie! Ale jako lider squadu? Może. Wogóle to piechota bractwa zdecydowanie lepiej wygląda w opcji do walki wręcz - przynajmniej wtedy wyróżniają się czymś na tle innych oddziałów lekkiej piechoty! No i ogólnie bractwo widzi mi się jako agresywna siła dążąca do bezpośredniego starcia w walce wręcz a nie do czajenia się po osłonach i strzelaniu do przeciwnika.
Natomiast drugie starcie było zgoła odmienne! Majki moim zdaniem przeszedł samego siebie. Przeszedł też po Jubym ale o tym za chwilę. Rozgrywka na 666! ptsów (jak legion to legion!) I Majki wykorzystał każdy jeden z tych punkcików jak i doświadczenia z poprzednich gier ze mną. Na stole pojawiły się trzy Razydy, trzy oddziały Necromutantów, Necromutant warlord stworzony przy użyciu dodatku "Heroes of the solar system" wraz z obstawą z ożywionych legionistów. Moim zdaniem optymalna konfiguracja na tą ilość punktów. Zagrał przy tym bardzo agresywnie - dodatkowo warunki misji sprzyjały takiej grze (zwycięstwo osiągane było przez zajmowanie terenu) i praktycznie zamknął Jubego w jego własnej ćwiartce. Na samym początku gry wszystkie Razydy i Warlord postawiły sobie za cel zneutralizowanie Atilli i przy dużym udziale szczęścia zdołali powalić robota w DRUGIEJ! turze. Od tego momentu bitwa była ustawiona. Necromutanci skutecznie walczyli z szaserami i opancerzonymi saszerami. Evasaurus próbował zająć środek pola i zneutralizować przewagę, jednak było już za późno i huraganowy ogień Necromutantów wybił Cybertronikowi myśli o zwycięstwie. Naprawdę chylę czoła przed Majkim i muszę mocno przemyśleć swoją rozpiskę Capitolu bo spodziewam się, że w obecnym stanie starcie wyglądałoby bardzo podobnie! Juby mówił, że walka sprawiła mu dużą przyjemność pomimo przegranej, i że nie czuł, że któraś jednostka Legionu jest przesadzona (pamiętamy narzekania na rekiny Capitolu) :-)

UAAA.. rozpisałem się i właściwie post wyszedł jako taki mini battlereport a nie wstęp do kampanii. Ale co się odwlecze to nie uciecze i na razie tylko sneak peak na to nad czym pracuję a pełne opowiadanie pojawi się w najbliższym czasie. 

Mgła poranka leniwie snuła się, w poszyciu dżungli. Grupa zwiadu Cybertroniku poruszała się w absolutnej ciszy. Spomiędzy gęstych zarośli zaczęły wyłaniać się niewyraźne ruiny budynków, prawdopodobnie opuszczonych jeszcze podczas pierwszej wojny korporacyjnej. Skaner wskazywał centrum zabudowań jako miejsce ostatniego kontaktu z grupą badawczą Beta. Dr. Diana rozejrzała się dookoła. Wszystko było na miejscu. Grupa zwiadowcza na przedzie przeczesywała pierwsze zabudowania, grupa druga w towarzystwie klona jej samej zabezpieczała perymetr. Exterminator Atilla mk.1 posłusznie stał obok niej. Jego systemy pracowały na minimalnej aktywności w celu oszczędzania energii, jednak Diana wiedziała że spokój giganta jest tylko pozorny. Wiedziała, że pasywne systemy cały czas lustrują okolicę, i że robot jest w stanie wejść do walki w ułamkach sekund. Na razie idzie Ok pomyślała. Transport śmigłowcowy zorganizowano błyskawicznie i bez niepotrzebnych trudności. Misja dostała bardzo wysoki priorytet a i jej skromna osoba znacząco poprawiła sytuację – nikt nie śmiał sprzeciwić się rozkazom dr Diany! Długo pracowała na tą pozycję i wiele musiała poświęcić żeby to osiągnąć… Mimowolnie jej wzrok skierował się w kierunku swojego klona dowodzącego oddziałem wsparcia. Dreszcz przebiegł po plecach dr Diany. Minęło wiele lat ale widok siebie samej krzątającej się wśród żołnierzy dalej przyprawiał ją o dreszcze. Najgorsze jest oglądanie własnych zwłok zmasakrowanych na polu bitwy. Do tego widoku pewnie nigdy się nie przyzwyczai…
W jej uchu zaskrzeczał komunikator.
-Zwiad1 melduje kontakt! W jednym z budynków znaleźliśmy zmasakrowane zwłoki naszej grupy badawczej!
-Tu Zwiad2. W sąsiednim budynku znalazłem zniszczone laboratorium. Rozpoczynam ekstrakcję danych. Przewidywany czas do zakończenia operacji 2,5.
-Melduje się Zwiad 5! Skaner wskazuje ruch 200m na północ od naszych pozycji!
Zwiad 5  nie czuł się dobrze. Od czasu lądowania czuł jakąś dziwną obecność wewnątrz swojej głowy. Dręczyły go złe przeczucia. A na dodatek jego cybernetyczna optyka zaczęła szwankować. Pojawiały się zakłócenia obrazu, przekłamania kolorów. Cholerna dżungla! -warknął do siebie Pewnie ta cholerna wilgoć dostała się gdzieś gdzie nie powinna...









poniedziałek, 15 września 2014

Bolt Action po raz trzeci...... SPRZEDANY!!!

Heyka
Dzisiaj rozkminię na szybko przykładowe koszty zabawy w Bolt Action. Ok pomijam na razie w sumie najdroższą moim zdaniem cześć zabawy - stół i tereny (farby też nie są tanie ale to też inny artykuł). Stół już mamy - dostępny z innych gier. Terenami zajmę się przy innej okazji. Pozostają koszty samej rozgrywki. Będę posługiwał się cenami z naszego lokalnego sklepu hobbystycznego (raz, że trzeba wspierać lokalny biznes a dwa, że sklep jest pewny a mnie nie chce się wyszukiwać "okazji" o 2 zł taniej) Więc przejdźmy do konkretów.
Na początek:
Podręcznik                             118,90 zł (checked)
Zestaw kości (order dice)        39,90 zł (x2 w różnych kolorach)
Zestaw kosci (D6)                   18,90 zł (dobra tego mamy dużo - nie trzeba kupować ale są potrzebne)
Pining markers                        47,90 zł (w sumie można zastąpić czymkolwiek ale...)
Razem mamy już                  265,50 zł a nie mamy jeszcze figurek!!!
W sumie wszystkie powyższe wydatki PLUS MODELE można zamknąć w kwocie 332,90 zł za zestaw startowy... Ale oczywiście MY WIEMY LEPIEJ :-)


 
Minusem tego rozwiązania jest to, że modele dostajesz z góry ustalone i nie każdemu będą odpowiadały... bo w sumie Werter chce grać Wermachtem a ja US Army... Dobra... Dodatkowym minusem jest to, że Order Dice są tylko cztery na stronę (w powyższych wyliczeniach mamy w sumie 24 kości - myślimy rozwojowo!) nie widzę tu kości D6 ani fajowych Pin Markerów. Za to dostajesz ruinki, które w innym zestawie kosztują 75,90 zł i w sumie fajnie wyglądają. Po przemyśleniu - jeżeli chcesz spróbować Bolt Action i pasuje Ci układ Niemcy vs US to na start zdecydowanie polecam starter :-)

Ok jak napisał mój kolega Werter " Za fanaberię trzeba płacić :)". Chcemy żeby było fajnie! Obaj pracujemy! Stać nas! (nie muszę pić 12 letniej Whiskey co wieczór - wystarczy w weekend) 
Na nasz start Werter i ja postanowiliśmy pobawić się w lądowanie w Normandii w czerwcu 1944r. Zgodnie z faktami historycznymi, właściwe lądowanie poprzedzał zrzut spadochroniarzy na tyły broniących plaż jednostek. Więc zacznijmy od tego! Jest noc z piątego na szóstego czerwca, po niebie przewalają się ciemne chmury. Nagle w oddali słychać narastający ryk silników... Zresztą co ja będę pisał obejrzyjcie sobie co mam na myśli:



Technicznie rzecz biorąc na filmiku to chyba nawet Luftwaffe było nie Wermacht ale whatever...
Siły Wermachtu:
Oberleutnant z adiutantem (regular)
Wermacht infantry squad 1 NCO with MP40, 1 men with MP40, 2 men with MG42, 6 men with Rifles (regular)
Wermacht infantry squad 1 NCO with MP40, 1 men with MP40, 2 men with MG42, 6 men with Rifles (regular)
Machine gun Team (regular) 
Razem  427 ptsów.

Taki zestawik to razem 143,80 zł - zestaw German Infantry (25) plus German Army MG42 HMG Team. Razem daje nam solidną podstawę armii niemieckiej, do rozwinięcia w przyszłości.



Po stronie Amerykańskiej:
1st Lieutenant z Obstawą (veterans)
Paratrooper squad 1NCO with Tompson, 10 mens with Rifles (veterans)
Paratrooper squad 1NCO with Tompson, 2 mens with Tomphsons, 8 mens with Rifles (veterans)
Razem 427 ptsów :-)

Koszt takiego zestawu to  212,80 zł. Ale w tych pieniądzach mamy metalowe modele i dodatkowo Forward Observer, Bazooka Team i Moździerz do wykorzystania w przyszłych grach.






Tak. Myślę, że tak mogłoby to wyglądać na początek. Wydaje mi się, że w tym układzie Amerykanom będzie naprawdę trudno coś zrobić, ze względu na dużą przewagę ognia po stronie Niemieckiej. Ale pożyjemy zobaczymy czy przewaga w wyszkoleniu i mobilności pozwoli zniwelować tą różnicę. Jeżeli Werter zaakceptuje pomysł to ruszamy z projektem i jakiekolwiek postępy będę prezentował w kolejnych postach. Na razie tyle.
Pozdrawiam wszystkich